Alvorlig bussulykke på Gjøvik: Sykehuset i rød beredskap

Jørn Finsrud
nyhetsstudio

GJØVIK: En alvorlig trafikkulykke skjedde torsdag morgen på fylkesvei 33 ved Stangstuguhøgda mellom Gjøvik og Randsfjorden. En personbil og en buss kolliderte, og bilen skal ha stått i brann etter sammenstøtet.

Nødetatene ble kalt ut til, og luftambulansen ankom klokken 08.00. Ifølge politiet var alle passasjerene ute av bussen kort tid etter ulykken. Hendelsen vurderes som alvorlig, og veien forventes å forbli stengt i lang tid fremover.

Som følge av ulykken har Sykehuset Innlandet Gjøvik satt i verk rød beredskap. Sykehuset venter å motta inntil 28 pasienter og har sendt ut varsel til sine ansatte om mulig behov for ekstra ressurser.

Pressevakt Line Fuglehaug ved Sykehuset Innlandet uttaler til NRK at rød beredskap innebærer at sykehuset gjør tiltak for å kunne ta imot et stort antall pasienter ved behov. Klokken 08.15 ble det avholdt beredskapsmøte for å skaffe oversikt over situasjonen.

Gjøvik kommune har opprettet et evakuerings- og pårørendesenter på Strand hotell i Gjøvik. Ifølge kommunedirektør Kari Sollien er kommunens kriseteam til stede for å bistå de involverte.

Samtidig med ulykken på Gjøvik, meldte politiet om en kollisjon mellom en lastebil og en personbil på E16 ved Brovoll i Lunner kommune. Også denne ulykken fremsto som alvorlig, med brann i begge kjøretøyene. Politiet opplyser at veien vil være stengt i lang tid.

Oppland Arbeiderblad skriver at bare minutter før politiet varslet om ulykken på Gjøvik, meldte de også om en kollisjon mellom lastebil og personbil på Lunner på Hadeland, på E16 ved Brovoll.

(Kilder: Aftenposten, Oppland Arbeiderblad, NRK)

Powered by Labrador CMS