Sier nei til å undersøke om Helseplattformen skal skrotes

Jørn Finsrud
nyhetsstudio

Stortinget stemte nei til å utrede alternativer til Helseplattformen, men vedtok å gjennomføre en gjennomgang av systemet, skriver NRK. Helseplattformen, som er innført ved sykehusene i Helse Midt-Norge og flere kommuner i Møre og Romsdal og Trøndelag, har fått massiv kritikk for å redusere pasientsikkerheten og øke ventetidene.

Til tross for støtte fra blant annet Senterpartiet, SV, Frp og KrF, ble forslaget om en mulig avvikling avvist med én stemme. Overlege Håvard Christian Hagen ved Sykehuset Namsos er sjokkert over avgjørelsen og mener systemet må skrotes, da det fører til mer tid brukt på journalføring og mindre tid med pasienter.

En rapport fra Riksrevisjonen har konkludert med at Helseplattformen har truet pasientsikkerheten og redusert effektiviteten i pasientbehandlingen. Statsforvalteren har koblet dødsfall direkte til systemet, og Helsetilsynet har advart om økt risiko for svikt i behandlingen.

Helseminister Jan Christian Vestre mener imidlertid at systemet nå fungerer bedre, og at det vil være uansvarlig å skrote det etter en investering på over seks milliarder kroner. Han understreker at 40 000 helsearbeidere bruker systemet daglig, og at en avvikling ville skape stor usikkerhet.

– Det er 40 000 som bruker systemet, og det har kostet skattebetalerne over seks milliardar kroner. Å kaste alt opp i lufta og begynne på nytt vil være uansvarlig, sier Vestre til NRK.

Powered by Labrador CMS