Ambulansebuss skal avlaste den svenske ambulansetjenesten

Region Dalarna i Sverige bfår ny ambulansebuss til pasienttransport.

Publisert Sist oppdatert

Bussen koster ca. 6 millioner kroner, har plass til 28 sittende og 4 liggende og er først og fremst beregnet på å frakte pasienter mellom Dalarna og Universitetssykehuset i Uppsala. Dette skriver Sveriges Television.

Bussen skal benyttes til å kjøre pasienttransport til andre deler av landet og vil være i drift mandag til fredag. Ambulansebussen vil være med å sikre god beredskap i regionen ved å avlaste ambulansetjenesten.

– Vi kan ha våre fire ambulanser i akuttberedskap til våre innbyggere, da de ikke lengre trenger å bli brukt til å frakte pasienter til Uppsala og Stockholm, sier Sofia Jarl, regionråd og formann i Helse- og Helsevesen, Region Dalarna.

God ressurs til større hendelser

I bussen er det mulighet for å håndtere og behandle flere pasienter samtidig. Personalet vil bestå av ambulansearbeidere og sykepleiere.

– Bussen vil både avlaste ambulansetjenesten og være en ressurs ved større ulykker og hendelser, sier Fredrik Forselius, operasjonsleder for ambulansehelsetjenesten i Region Dalarna.

Les hele saken på SVT sine nettsider.

Powered by Labrador CMS