Nødmeldetjeneste

Urealistisk med kun én

Publisert Sist oppdatert

I april skal styret i Helse Nord bestemme hvor mange AMK-sentraler det skal være i Nord-Norge, skriver Avisa Nordland.
En arbeidsgruppe har konkludert med at det er helt urealistisk at landsdelen skal klare seg med kun én sentral.
På sikt kan det være aktuelt med to sentraler, men hovedkonklusjonen er at landsdelen skal ha fire AMK-sentraler – én mindre enn i dag.
Slås sammen
I 2007 ble det bestemt at de fire helseforetakene i Nord-Norge skal ha en AMK-sentral hver. Men Universitetssykehuset Nord-Norge har to slike sentraler, en i Tromsø og en i Harstad.
Det er allerede bestemt at disse to skal slås sammen.
- UNN må gjøre noen interne prosesser for å få dette til. Men vi foreslår altså at vi skal ha fire AMK-sentraler når nødnettet innføres i Nord-Norge første del av 2015, sier seksjonsleder for somatikk i Helse Nord, Randi Spørck.

Les mer om saken hos Avisa Nordland

Powered by Labrador CMS