Medieklipp
Slår ikke sammen nødsentralene
Det er ikke aktuelt å slå sammen de to nødsentralene i Agder og Telemark. Det sier brannsjef Svend Svendsen i Østre Agder brannvesen.
Det er ikke aktuelt å slå sammen de to nødsentralene i Agder og Telemark. Det sier brannsjef Svend Svendsen i Østre Agder brannvesen til NRK Nyheter.
I lengre tid har de to sentralen forsøk å finne ei løsning på ei sammenslåing, etter anbefaling fra Direktoratet for samfunnsikkerhet og beredskap.
Direktoratet mener at en brannsentral bør ha minst 400 000 innbyggere. Det har ingen fylker i dag, og derfor har 110-sentralene i Agder og Telemark forsøkt å få til ei sammenslåing.
Men nå er prosjektet lagt på is. Årsaken er at de to 110-sentralene har ulike oppfatninger om hvordan de skal arbeide.
Mens sentralen i Agder konsentrerer seg om brann- og redningstjenester, har Telemark også tatt inn ei rekke andre alarmtelefoner i sin 110-sentral.
Det vil fordyre tjenesten for kommunene, dersom Agder skulle gjennomføre det samme, ifølge Svendsen.