Aktuelt
Mangler kompetanse i nødkirurgi
Sykehuset Innlandet vurderer å samle kompetansen på færre steder. I Helse Sør-Øst mangler kirurgene i traumeteamene på over halvparten av lokalsykehusene de obligatoriske kursene i nødkirurgi, ifølge NRK Hedmark og Oppland.
I Norge er 35 av våre sykehus såkalte «traumemottak». Det betyr at de skal ha dokumentert kompetanse på nødkirurgi.
NRK har bedt helseregionene svare for om lokalsykehusene har oppfylt kravene.
– Det kan være forskjellen mellom liv og død for en pasient, sier leder av traumesenteret ved St. Olavs Hospital, Bent Åge Rolandsen til NRK.no.
– Sykehusene er godt rustet
Undersøkelsen viser at manglene er størst i Helse Sør-Øst. Over halvparten av lokalsykehusene her har kirurger i traumeteamene som ikke oppfyller kravene til å være i et slikt team.
Fem sykehus innenfor Sykehuset Innlandet har traumemottak, og tre av dem, Kongsvinger sykehus, Gjøvik sykehus og Hamar sykehus har alle mangler i sin nødkirurgikompetanse.
Sykehuset Innlandet mener likevel at de gir et trygt og godt tilbud ved alvorlige skader.
– Sykehusene er godt rustet til å gi akuttmedisinsk behandling ved traumer, og innfrir kvalitetskravene på de fleste områder, sier fagdirektør i Sykehuset Innlandet, Toril Kolås.