Medieklipp

Flunkende ny helseekspress

Publisert Sist oppdatert

I fjor fraktet Helseekspressen i Vestre Viken 32 000 oppesittende pasienter og 1 500 bårepasienter. Nå har de en ny buss på veien, ifølge Bygdeposten.
Vestre Viken var først ute med tilbudet om ambulansebussen, Helseekspressen. Pilotprosjektet har vært så vellykket at det nærmest eksploderer i tilsvarende tilbud rundt om i landet.
Siden 2004 har Vestre Viken vært med i et pilotprosjekt med å frakte pasienter mellom sykehusene til og fra behandling med buss.

Fire ruter

Helseekspressen i Vestre Viken kjører daglig fire ruter. Nå har ruten som går tur/retur Kongsberg/Oslo to ganger daglig, fått ny og velutstyrt buss som er spesialbygd til formålet.
Medisinsk og teknisk leder for de fire rutene i Vestre Viken, Kåre Rognås hevder den nye bussen betyr at pasientene får et enda bedre tilbud.
De andre bussene er ombygde turbusser, men denne er helt spesiell for den er fabrikkbygd i Tyskland og konstruert til formålet.
Bare det siste året har Geilo Turbuss investert i tre nye HelseEkspresser.
Hver dag tilbakelegger de fire rutene til sammen 2 000 kilometer.

– Sparer millionbeløp

Ved å bruke Helseekspressen til bårepasienter det ikke haster med, frigjøres ambulanser til øyeblikkelig hjelp.
Les mer om saken hos Bygdeposten

Powered by Labrador CMS