Arbeidsmiljø
Ambulanspersonellet rekker ikke å spise
Ambulanspersonellet i Gøteborg rekker ikke å spise lunsj. Nå truer arbetsmiljöverket (tilsvarende Arbeidstilsynet) Sahlgrenska med straff om ikke forholdene forbedres. – Folk har måttet jobbe ræva av seg, sier verneombudet til Metro.
Allerede i vår var arbeidssituasjonen i ambulansetjenesten i Gøteborg delvis kaotisk, med innstilte bilar, mye overtid og i prinsippet ingen mulighet for å ta pause. Sommaren ble ikke bedre.
– Det har vært innstilte biler og folk har måttet jobbe ræva av seg. Vi rekker ikke å spise eller fylle opp bilene mellom oppdragene. Eller å vaske bilen eller å skrive journal, sier Peter Rainé, verneombud for Vårdförbundet.
Nå har han anmeldt Sahlgrenska til arbeidstilsynet, som stiller seg på de ansattes side.
– Arbeidssituasjonen for ambulansetjenesten var under all kritikk, sier Håkan Asterhall, arbeidsmiljøinspektør om den inspeksjonen han gjorde i forrige uke.
Han mener at det påvirker personellets mulighet til å gjøre en bra jobb, og at risikoen øker for å gjøre noe feil med pasientene.
Les mer om saken hos Metro