Medieklipp

Flyambulanse Beech 200. Fra tidligere leverandør Lufttransport.

100-millionerssmell for Lufttransport

Millioner av kroner i omsetning forsvant for Lufttransport etter at de tapte ambulanseflyoppdraget.

Publisert Sist oppdatert

Nå viser regnskapstallene at 2019 endte med et minus på til sammen 114 millioner, skriver iTromsø (krever innlogging).

Det dårlige resultatet kommer i hovedsak som et resultat av et taptambulanseflyoppdrag og nedskriving av to eldre helikoptre.

Underskuddet fordeler seg på 73 millioner på flyvirksomheten, 38 millioner kroner på helikoptervirksomheten, og 3,7 millioner på den administrative delen av selskapet.

– Men nå har vi i stor grad ryddet opp og målet er at vi i år skal komme ut i null, sier administrerende direktør Frank Wilhelmsen.

I årsberetningen for helikopterdelen av Lufttransport går det fram at selskapet i 2019 fløy 1413 timer, mot 2421 timer året før. Selskapet opererer helikoptre på Svalbard for Sysselmannen og passasjertrafikk mellom Bodø og Værøy.

Han håper nå at selskapet skal klare å kapre kontrakten med Justis- og beredskapsdepartementet på å drifte redningshelikopter med base i Tromsø.

Lufttransport er ett av to selskaper som nå konkurrerer om den lukrative 10-årskontrakten. En avgjørelse er trolig venta i løpet av høsten.

Les mer om saken hos iTromsø (krever innlogging)

Powered by Labrador CMS