STASJONEN VÅR

Ringerike fikk ny stasjon i 2021, med Ringerike Legevakt i etasjen over.

Ringerike ambulansestasjon: Ny stasjon, lange tradisjoner

Rett sør for Hønefoss ligger Ringerike ambulansestasjon – i dag en moderne base i eget bygg med fem ambulanser og 28 ansatte. Men historien startet med Studebaker i 1930 og en takst på 30 øre per kilometer.

Publisert Sist oppdatert

Ringerike er kanskje et litt diffust stedsnavn for de som ikke er lokalkjente. Ringerike ambulansestasjon er lokalisert rett sør for Hønefoss at Ringerike Sykehus. Fram til 2004, da fylkeskommunen og senere Helseforetaket overtok ambulansetjenesten, var det sykehuset selv som var operatør av ambulansetjenesten.

Stasjonen på Ringerike holdt hus i kjelleren på sykehuset. Men i 2021 kunne både ledelse og mannskap glede seg over helt ny stasjon. Fortsatt i umiddelbar nærhet til sykehuset, men nå som et eget bygg. Hvor garasjeplasser, vaskehall og stasjonsfasiliteter holder hus i første etasje. Mens andre etasje disponeres av en moderne Ringerike Legevakt.

– Oppholdsrommet er ikke så stort, men vi har mer enn nok plass til alle ved vaktbytte med to store sofagrupper hvor man kan slappe av mellom slagene. I tillegg har vi tre arbeidsstasjoner der vaktmannskapet kan jobbe fag. Og vi har et stillerom med to sitteplasser og bord, når man kanskje har behov for å trekke seg litt tilbake, forteller Liv Grøslandsbråten som er stasjonsleder og paramedisiner ved Ringerike Ambulansestasjon i Vestreviken HF.

Abonnementstilbud

Følg med på hva som skjer i prehospital akuttmedisin! Med Ambulanseforum pluss får du tilgang til alle Ambulanseforums artikler på nett.
Som abonnent vil du få tilgang til alle våre digitale seminarer, både direktesendingene og arkivet

PLUSS
49,-
Første måned

Ordinært abo 79,- etter først mnd.

BESTILL

PLUSS
599,-
12 mnd.

Abonnentet gir tilgang til alle nettsaker

BESTILL

STUDENT
199,-
Første året

Fornyelse: 275 i året. Tilgang til alle nettsaker

BESTILL

Powered by Labrador CMS